אודות מערכת פנאומטיקס

מהפכה ירוקה באיסוף וניהול פסולת עירונית
כל מה שרצית לדעת על המערכת

מערכת פנאומטית לאיסוף אשפה, היא המערכת המובילה היום בתחום תכנון ערים, הנדסה ואדריכלות עירונית. המערכת מאפשרת פתרון עירוני מהיר לאוכלוסיה גדולה או קיימת, וגם כפתרון במערכות קומפקטיות לשינוע זבל שכונתי, או לישובים קטנים ושכונות חדשות. המודל החדשני שמוטמע כבר בערים הגדולות בעולם, מספק גמישות מרבית ברמת שירות גבוהה לתושב. מי שמוביל את המהפכה בישראל היא חברת פנאומטיקס, המתמחה בליווי וייעוץ החל משלב האפיון והגדרת הצורך, וכלה בהטמעה, תחזוקה וטיפול במערכות אלה. 

 

מערכות פנאומטיות מציעות פתרון חדשני טכנולוגי, לטיפול באיסוף ושינוע פסולת עירונית בצורה בטוחה מהירה ויעילה. המערכת מבוססת על שאיבה באמצעות זרמי אויר בצינורות תת קרקעיים, המסוגלת גם לנתב את האשפה לסוגיה השונים החל בנקודות הקליטה ברחוב או בבניין ועד לנקודת האיסוף והטיפול בטרמינל מרכזי. שינוע האשפה נעשה ללא מגע יד אדם, ללא פינוי באמצעות משאיות, ללא פקקי תנועה, ללא זיהום אויר או ריחות ובמהירות שאין לה תקדים. הכל מבוצע בצורה אוטומטית, בצנרת תת קרקעית, עד לטרמינל איסוף הממוקם, בחלקו, מתחת לאדמה או במבנה עילי. בטרמינל מכולות אשפה סגורות הדוחסות את הזבל עד שהמכולה מלאה ומפונה באמצעות משאית לאתר מורשה הטמנה ו/או לטיפול בפסולת למחזור.

 

המערכת, פועלת לאורך 24 שעות ביום, במשך 365 יום בשנה, משתלבת בסביבה העירונית  באופן מיטבי. זאת, בזכות עיצוב אסתטי, שאיבת אשפה שקטה, ואיסוף מיידי, המונע ריחות רעים ובאמצעות כוח אדם מינימלי הכולל איש תחזוקה אחד או שניים, תלוי בגודל הטרמינל.

 

5 עובדות על מהפכת איסוף הזבל העתידי

 

1 – מערכת אוטומטית ללא מגע יד אדם  

תהליך איסוף ופינוי אשפה במרחב הציבורי ובתוך מבנים מלווה בחשיפה ללכלוך, ריחות לא נעימים ומטרדי רעש, פקקים ותושבים לא מרוצים. המערכת הפניאומטית הופכת את המרחבים הללו לנקיים, שקטים ונעימים לתושבי העיר. מבנה המערכת משלב פתחים חיצוניים ופנימיים עשויים מפלדת אל חלד ואלומיניום, הפתחים החיצוניים ממוקמים בנקודות האיסוף, בבניין, או ברחוב ומשלבים פריטים עיצוביים או פתחי קיר קבועים, בהתאם לצורך או להחלטת הקבלן והעיריה. מכשיר תוף כפול סיבובי – לבטיחות המשתמש, מונע מגע ישיר של המשתמש עם אוויר מזוהם או עם שאריות אשפה. הפתחים משלבים מערכת נעילה אלקטרונית לכל כניסה, עם פתח אחד לכל זרם; חיישני קריאה מתמשכים בפתחי הכניסה המאפשרים משקל וספירת שקיות במעברים. הפתחים יכולים להיות מותאמים לאזורי מסחר, באמצעות מפתח או כרטיס חכם. חיישנים אוטומטיים מזהים כאשר פח האשפה מלא, המערכת משדרת קריאה לכל הפחים באזור באמצעות מחשב מרכזי האוסף את האשפה לטרמינל בו נמצאות מכולות איסוף זבל, הדוחסות את הזבל על לצורך בפינוי. המערכת מבצעת הערכה לאיזה פח יתבצע ריקון, בהתאם לפרמטרים שנקבעו מראש.

 

2 – הפחתת זיהום אוויר בעיר

אחד היתרונות המובהקים של המערכת הוא הפחתת זיהום אוויר תוך שמירה על סביבה בת קיימא. לכך תורמים פינוי אוטומטי ומהיר של הפסולת  תוך ייתור ציי הרכבים, על כל המשתמע מכך: חסימת נתיבים, זיהום אוויר וריח רע, פקקי תנועה, משאיות זבל ופחי זבל בכל פינה בעיר וכדומה. החדשנות בטכנולוגיה מאפשרת הצבת פחי ריקון (בדומה לפחים הטמונים) מהם נאסף הזבל אוטומטית באמצעות צינורות תת קרקעיים לטרמינל האיסוף.

בתחתית המערכת מתקן המרכזי משלב שלוש יחידות של מאווררים kw, כדי לצמצם את צריכת החשמל. קיבולת המכולות גמישה ויכולה להגיע עד 30 טון. הצנרת המקבילה למכולות מצומצמת יותר בגב מאשר בחזית, לריקון קל ונוח. בטרמינל האיסוף ניתן להסתובב ולא לדעת כלל שאתה נמצא באיזור איסוף זבל. האיזור כמעט ללא ריחות ונקי ברמות שעוד לא נראו בארץ.

היתרון הבולט של מערכת מבית פנאומטיקס היא האפשרות לשלב מערבת ביו – פילטר אורגנית. מערכת זו, הממוקמת על גג המבנה המרכזי של הטרמינל, מבוססת על קליפות מעץ מלא לניקוי ולטיהור מיטבי, בתהליך טבעי, ללא תגובות כימיות ובעלות תחזוקה נמוכה. שבבי העץ מכילים מיקרואורגניזמים טבעיים המבצעים טיהור אוויר אורגני טבעי.

 

3 – חיסכון באנרגיה ובכסף (ROI גבוה לעיריה או לקבלן)

אופן פעולת המערכת מייתר את ציי הרכב לאיסוף אשפה ומאפשר משיכת פסולת  קלה ומהירה. הפסקת שינוע משאיות לפינוי פסולת באזורים משותפים, מעבר להיותה חסכנית, מונעת ריחות רעים, נזילות ונזקי רכב. יתירה מכך, העירייה משלמת פר פינוי תוך חיסכון בתדירות ובכמויות הפינוי ובתוך מספר שנים (תלוי בגודל הפרויקט) העירייה מחזירה כבר את ההשקעה. כיצד המערכת מוזילה בסופו של דבר את עלויות איסוף הפסולת?

נקודות השלכת הפסולת מחוברות לצינורות תת קרקעיים הפועלים על ידי כוח יניקה במהירות של  עד 90 קמ”ש, להובלת הפסולת אל מסוף פינוי, טרמינל, הנמצא במרחק מאות מטרים מחוץ לשכונה או בלב השכונה (תלוי בסוג הטרמינל). לאחר שהפסולת מגיעה למסוף הפינוי היא מועברת למכולות סגורות המשונעות לתחנת המעבר. המרחק המקסימלי בין מיקום משיכת הפסולת לטרמינל – 1,800 מטרים ליניאריים של צנרת  – ממרכז המערכת עד למפרצון הרחוק ביותר. בכל התהליך, החל משלב הזריקה ועד לאיסוף מעורבים לא יותר מעובד אחד או שניים (תלוי בגודל הטרמינל)

 

4 – טכנולוגיה המשלבת בינה מלאכותית

תפעול המערכת מבוצע מתוך חדר בקרה הממוקם בכל אחד מהטרמינלים. כל חדר בקרה כזה, נשלט על ידי מחשב מרכזי, או על ידי אפליקציה שנמצאת בטלפון של מנהל הטרמינל. לא יאמן, אבל כל טרמינל מנוהל על ידי עובד אחד! או שניים, תלוי בגודל הטרמינל. בחדר הבקרה, תוכנת ניהול חכמה, המשלבת בינה מלאכותית שולטת בזרימת הזבל ובאיסופו ומבצעת איסוף אשפה מתוזמנת דרך מערכת הצינורות, כאמור, כל זה תוך חיסכון באנרגיה וזיהום אויר.  המערכת, שהינה אוטומטית לחלוטין, פועלת 24 שעות ביממה, לאורך כל השנה, מסוגלת לנהל נפח מידע עצום. באמצעות בינה מלאכותית המנהלת את המערכת ומתאימה אותה לשעות העומס, מתקיים תהליך בלתי פוסק של התייעלות ושדרוג עצמי.

 

5 – תפעול, תחזוקה ומניעה או בקיצור – תושבים מרוצים!

המערכת הינה קבועה ואוטומטית, קלה לניקיון ולתחזוקה שוטפת. ROI  להחזר על ההשקה הנו מהיר (ניתן להציג בפגישות ייעוץ), תמיכה במערכת הינה לאורך כל שעות היממה, 365 ימים בשנה. התפעול כולל את ניהול איזורי האיסוף, ניהול ובקרה של הצינורות, מניעת חסימות, בקרת תנועה, בקרת פיצול הזבל לפי סוג, ניהול המכולות והאיסוף מהטרמינל ועוד.. סקרים שנערכו בקרב תושבים בהם הוטמנה המערכת הצביעו על שיפור ניכר בשביעות הרצון של תושבי השכונה והעיריה.

 

יתרונות המערכת:

 • אוטומטית עם מגע יד אדם מינימלי
 • שומרת על סביבה בת קיימא
 • מוצר ישים טכנית וכלכלית במהירות ובקלות
 • מזעור עלות ומשאבים של ניהול פסולת
 • פישוט העבודה השוטפת של שירותי המתקן
 • שיפור תנאי בריאות ובטיחות המשתמשים והעובדים
 • קידום מחזור והפרדת פסולת
 • הפחתת זיהום אוויר
 • חיסכון עלויות לרשות
 • תושבים מרוצים!
 • ועוד..