בעידן הטכנולוגי שבו אנחנו חיים זו לא באמת הפתעה גדולה. כמו בתחומים רבים אחרים בחיינו, גם איסוף האשפה נעשה פשוט ויעיל יותר בזכות הפיתוח המתוחכם הזה. מערכת פנאומטית, זו שמאפשרת לנו לשנע פסולת ללא מגע יד אדם, היא מערכת שחוסכת לנו זמן וכסף, אבל גם את הריחות הבלתי-נסבלים של הפסולת הנערמת. היא גם מבטיחה רמות נמוכות יותר של זיהום אוויר בזכות שינוע פנאומטי של פסולת, אבל איך בדיוק היא עובדת?

 

מערכת פנאומטית מורכבת שמציעה פתרון פשוט

אם ננסה להגדיר אותה בפשטות, מערכת פנאומטית מורכבת למעשה משורה של צינורות המקושרים אלה לאלה בין נקודות שונות. כל הנקודות הללו מתחברות אל נקודה אחת מרכזית במתחם – בין אם מדובר בבית המלון, בית החולים או מגדל המגורים. נקודה זו מהווה את תחנת השילוח ושם מתבצע הטיפול בפסולת עצמה. המעבר בין הצנרת התת-קרקעית הוא צעד חשוב מאוד, כזה שמאפשר לנו לשנע פסולת בלי לעבוד קשה כל כך, ובעיקר – בלי להתמודד עם הריחות הנלווים. כך אנחנו חוסכים את הריח שנשאר כמעט בכל פינה במתחם, מהמעלית ועד המסדרון או לאורך השביל המוביל אל פח האשפה המשותף. זוהי מערכת אוטומטית ונוחה יותר.

 

הצנרת התת-קרקעית

אחד המרכיבים הבסיסיים והחשובים ביותר בכל מערכת פנאומטית לשינוע פסולת הוא, כמובן, הצנרת. אלא שהצינורות במערכת הזו עוברים מתחת לפני הקרקע, מה שללא ספק תורם באופן ניכר לשמירה על האסתטיקה מצד אחד, אבל גם למניעת הניחוחות המתפזרים לרוב ברחבי המבנה המשותף. הצינורות הללו כוללים שסתומים שמטרתם לעכב את הפסולת בנקודות השונות עד להצטברות פסולת נוסף (מאותו סוג). היתרון בשיטה הזו ברור: חיסכון באנרגיה. כדי לגונן על המערכת ולהבטיח את עמידותה, הצינורות הללו עשויים מחומרים חזקים ואיכותיים מאוד (פלדת פחמן אל-חלד), וגם ניקוי הצינורות פשוט הרבה יותר.

 

תפקיד הטרמינל במערכת שינוע פנאומטי

שינוע פנאומטי זקוק גם לטרמינל, מרכיב קריטי נוסף במערכת. הטרמינל מזכיר במראה שלו מחסן קלאסי, אבל לא תמצאו אותו תמיד תחת פני הקרקע. למעשה, במצבים שונים או עשוי להתמקם דווקא מעל פני השטח. כך או כך, בטרמינל ניצבים מפוחים עוצמתיים שמאפשרים את שאיבת האשפה, וכשהיא מגיעה אל הטרמינל היא עוברת תהליך הפרדה. רק בסופו היא מוכנסת אל הדחסנית. התהליך הזה מתבצע כולו מרחוק, מחדר הבקרה, ולמעט עובדי תחזוקה שמבטיחים את תקינות המערכת באופן שוטף אין כל צורך במגע יד אדם לטיפול בפסולת.

 

הטיפול בריחות – מסנן אוויר

מערכת פנאומטית מספקת מענה גם לנושא הכאוב ביותר בכל הקשור לטיפול בפסולת, וזהו נושא הריח. מסנן האוויר (או הפילטר) הוא אמצעי שנועד לסנן את הניחוחות הללו, המוכרים היטב מכל חדר זבל – קטן או גדול. נדמה שגם כמות הפסולת הקטנה ביותר מצליחה להשאיר אחרי שובל ריח בלתי נסבל, ועם מסנן האוויר ניתן לשלוט בריחות הללו בצורה טובה הרבה יותר. הפילטר גם אינו דורש תחזוקה משמעותית לאחר התקנתו, ולכן הוא חוסך לנו עוד זמן ועלויות, וזה נושא נוסף שחשוב לכולנו.

 

כאן הכל מתחיל – תאי האשפה

הבסיס לכל מערכת פנאומטית המיועדת לשינוע פסולת הוא כמובן תאי האשפה עצמם, אלה שנוכל לקבוע את מקומם. במתחמי מגורים משותפים הם ניצבים לרוב בחדרים נפרדים או בפינות נסתרות כדי לשמור על האסתטיקה, בבתי מלון או באוניברסיטה יש לסוגיה הזו חשובה רבה עוד יותר, שכן לצד השמירה על האסתטיקה זו גם דרך טובה להבטיח חשיפה מינימלית לריחות האשפה. באמצעות התאים ניתן להשליך את הפסולת בקלות רבה, ולהעביר אותה לתוך המערכת האוטומטית כדי שתעשה את מה שהיא עושה הכי טוב – טיפול בפסולת שלנו.