מערכת הפנאומטיקס מתבסת על טכנולוגיית הפנאומטיקה – טכנולוגיה של הפעלה מכנית באמצעות לחץ של גז דחוס, במקרה זה – אוויר. היתרון העיקרי של שימוש באוויר נובע מהיות האוויר חומר זול, זמין ובטוח לשימוש. המערכת הפנאומטית לאיסוף אשפה הינה מהירה, אוטומטית ופועלת ללא מגע יד אדם.

המערכת בנויה מתאים/פתחים (inlets) בהם משליכים את האשפה העירונית, בצורה דקורטיבית המותאמת לבתי מגורים ובתי עסק, והיא כוללת גם צנרת תת-קרקעית (pipe) ובה טכנולוגיה לשאיבת האשפה באמצעות זרמי אוויר חזקים לטרמינל (terminal), אתר קליטת האשפה המרכזי בשכונה, הכולל דחסניות. האשפה אותה ממיינים התושבים בהתאם לסוג, למחזור, אשפה רטובה או אריזות – ממתינה בתחתית הצינור, עד שחיישני המערכת מזהים את סוג צבר האשפה – ומושכת את האשפה מהצינור לטרמינל באמצעות לחץ אוויר חזק.

מונחי יסוד:

תאים

תאי זריקת האשפה ניתנים לעיצוב ולבחירת מיקום בהתאם לבחירת הלקוח; ברחוב, בבית מגורים, באזור מסחרי ועוד. קיימים גדלים שונים לפתחי האשפה, לשימוש צבר אשפה סטנדרטי או למסות גדולות של אשפה. התאים נגישים לנכים ועיוורים. בניגוד למתחרים בשוק אנו מציעים את פתח התא בצורה אופקית לחלוטין, וקיים התקן המשנה את זווית הפתיחה לפי הנטייה של הרחוב. כמו כן, קיימת בקרת ריחות רעים באמצעות מתקן אטום בפתיחה הרגילה, עם מערכת מסתובבת של תוף כפול.

 

שסתומי פסולת וכניסת אוויר

מתחת לפתחי האשפה הצינורות ממשיכים לחדר מבודד העשוי מיציקת בטון, הקיבולת של הצינור הינה 600 ליטר וקיים חיישן המחובר לבקרה. כאשר העומס מתחיל לגדול(ניתן להגדיר או לשלוט בתפקוד) השסתום פותח את הדלת ומזרים את האשפה של אותו הזרם לצינור התת-קרקעי.

 

צנרת תת-קרקעית

הצינורות התת-קרקעיים מורכבים משסתומים לאורך הדרך לטרמינל, על מנת לחסוך בכמויות פינוי הפסולת, בכמות החשמל וכן על מנת למנוע סתימות ותקלות. השסתומים מאפשרים עצירה זמנית של הפסולת בשסתום מסוים, עד לכניסה של פסולת נוספת מאותו סוג, השייכת לאותו זרם אוויר – כל זאת בתפעול וניהול המתבצע מחדר הבקרה שבטרמינל. בצורה זו נחסכת אנרגיה מיותרת, הבלאי נמוך יותר והתהליך קצר יותר.

צינור האשפה מיוצר מפלדת פחמן אל-חלד מוגנת עם אפוקסי חזק במיוחד, והקוטר המומלץ לצנרת הינו 500 מ”מ. ניקוי הצנרת מתבצע על-ידי ספוג בקוטר המותאם לצינור, ה”נשאב” בתוך הצנרת בדיוק כפי שהאשפה מועברת בצנרת, ובדרך זו מנקה את האשפה שנותרה, כולל השומנים שהצטברו בתוך הצינור, ניירת ואפילו פסולת כבדה.

 

טרמינל

הטרמינל הינו מבנה אשר יכול להיות בנוי הן באופן תת-קרקעי מלא, תת-קרקעי חלקי וכן על פני השטח, במראה דמוי מחסן. בטרמינל נמצאים 3 מפוחים של 160 קילו-וואט לשאיבת האשפה [אחד נמצא כגיבוי ל-2 המפוחים האחרים שעובדים סימולטנית], הזרם במפוח הינו 4.8 מ”ק לשנייה ליחידה, ולחץ העבודה הינו 28 אטמוספירות (KPA). נוסף לכך נמצאים בטרמינל מספר מכולות לאיסוף האשפה לפי זרמים [עד 4 זרמים לטרמינל אחד].

האשפה מגיעה לטרמינל באמצעות צינור ראשי אחד ומופרדת שם בטרם כניסתה לדחסניות, אשר כל אחת מהן הינה בנפח 40 קו”ב.

כלל ההפרדה לזרמים, השאיבה והניקוי של כל זרם מבוצעים בחדר בקרה ממוחשב, באמצעות מערכת בקרה עצמאית, הניתנת לשליטה גם מרחוק באמצעות אפליקציית סלולר הקיימת אצל עובד חדר הבקרה.

תחזוקת הטרמינל בכללותה לא דורשת יותר מעובד אחד או שניים בלבד.

 

פילטר אורגני

למערכת של פנאומטיקס פילטר אורגני הנמצא בכל טרמינל, ומטרתו לסנן באופן טבעי את ריחות הזבל והפרשות הזבל באוויר. הפילטר מורכב משבבי עץ טבעיים המכילים מיקרואורגניזמים (“בקטריות”) המסננים את הריחות וההפרשות של הזבל בצורה יעילה וטבעית. כמעט ואינה נדרשת תחזוקה לפילטר האורגני לאחר ההתקנה, ביחס לפילטר הפחם הקיים בשוק למענה מן הסוג הזה – עובדה זו מאפשרת את הוזלת המערכת וכן חיסכון באנרגיה מיותרת. התחזוקה היחידה שנדרשת לפילטר הינה השקיית שבבי העץ בקיץ ובימי חורף חמים. הפילטר מורכב משכבה בגובה של 1.5 מטר על גג הטרמינל, בשטח של כ-160 מ”ר.

 

סוגי המערכות המוצעות על-ידי פנאומטיקס ישראל הינם:

מערכת גדולה

המערכת נותנת מענה לעד 8,000 יחידות דיור ביום

המערכת מאפשרת איסוף למרחק מ’תחנת האיסוף’ (טרמינל) של עד 1.8 ק”מ

המערכת נותנת מענה לעד 25 טון פסולת ביום

 

מערכת קטנה

המערכת נותנת מענה לעד 1,500 יחידות דיור ביום

המערכת מאפשרת איסוף למרחק של עד 800 מטר מהמכולה המשמשת כטרמינל

המערכת נותנת מענה לעד 5 טון פסולת ביום